آگورا

آگورا فیلمی است اسپانیایی که در سال 2009 ساخته شده است. در این فیلم, بازیگرانی چون راشل ویز, مکس مینگلا, همایون ارشادی و اسکار ایزاک نقش ایفا کرده اند.
این فیلم روایتی ست از سرگذشت هایپشیا, زنی منجم, فیلسوف و ریاضی دان که در قرن چهارم بعد از میلاد می زیسته است. نقش برجسته این فیلم را (هایپشیا) با هنرمندی راشل ویز دارد. او در کتابخانه اسکندریه تدریس می کند و در مورد نظریات علمی با شاگردانش بحث می کند. او تلاش می کند که بداند نظریات گذشتگان در مورد نظام شمسی و محور زمین درست بوده است یا نه! اما اوضاع به آرامی به پیش نمی رود و اسکندریه به دام جنگ می افتد. جنگ هایی که گروه های افراطی و بنیادگرا به راه انداخته اند. هایپشیا که نماد علم ورزی و خرد است, تمام تلاش خود را می کند تا حداقل کتابخانه و آثار علمی را نجات دهد. اما قدرت تعصب و جهل دروازه های محکم کتابخانه را فتح می کند و افراطیان تا آنجا پیش می روند که حکم قتل هایپشیا را صادر می کنند…
این فیلم روایتی است از تاریخ و نبرد علم و افراطیت و عشق.
این فیلم خوب را از دست ندهید, فیلمی که روایت کننده واقعیتی جاریست.
دیالوگی از فیلم:
– هایپشیا: از زمان افلاطون, همه آنها, ارسطو, هیپارکوس, بطلیموس, همه و همه سعی داشته اند که مشاهداتشان را با مدارهای دایره ای وفق بدهند. ولی اگر شکل دیگری در آسمان ها باشد چه؟
– داووس (شاگرد هایپشیا): بانوی من هیچ شکلی خالص تر از دایره نیست! شما این را به ما آموختید.
– هایپشیا: میدانم. میدانم, ولی فرض کن! اصالت و خلوص دایره, ما را کور کرده و چیزی فراتر از آن را نمیبینیم. من باید با دیدگاهی تازه و نو شروع کنم. باید از اول از همه به همه چیز فکر کنم. چه میشد, اگر ما جرأتش را داشتیم و به دنیا آنطور که هست نگاه میکردیم. بگذار برای یک لحظه هم که شده, هر ایده قبلی را نادیده بگیریم تا ببینیم که جهان چه شکلی را به ما نشان خواهد داد!